Ezeket a programokat úgy állítottuk össze, hogy a 14 és a 24 év közötti fiatalok –akár szülőkkel, rokonokkal együtt- mindenki megtalálja a számára megfelelő programot és szórakozási lehetőséget, vagy akár az életben szükséges, hasznos ismeretekkel, gazdagodjon, fejlődjön. Szegény családok akár a gyerekkel együtt vegyenek részt a programokon, vagy ingyenes elérhető számítógép és internet használathoz férjenek.
SZÜKSÉGLET
A településen lévő közösségi terek adják a programok helyszínét, mely egyébként is hely ad a már működő közösségek rendszeres programjainak. A programelem segíti a megfelelő információkhoz való folyamatos hozzáférést, melyek általában ingyenes szolgáltatások, és elsősorban a fiataloknak szólnak, segíthetnek szülők, rokonaik, ismerőseik bevonására is.
Ezen közösségi terekben szervezett klubok, nem utolsó sorban olyan szegény családok számára nyújtanak hívogató programot, ahol ők is megismerik azokat a szolgáltatásokat melyekkel növelhetik a kilátásaikat.
CÉL
A program legfontosabb célja a fiatalok és szüleik körében a közösségi-szellem kialakítása, a már meglévő helyi közösségek továbberősítése, ill. további személyek bevonása, mely összhangban áll a Nemzeti Stratégia alapelveivel.
PÁLYÁZATÍRÁSI SZAKASZ:
Felmerült probléma, annak megoldása:
Nem releváns.
MEGVALÓSÍTÁSI SZAKASZ:
TEVÉKENYSÉGEK
Havi rendszerességgel, havonta egy alkalommal az ifjúsági klub kötött programmal várja a fiatalokat.
A foglalkozások ingyenes hozzáférést nyújtanak olyan programokhoz, ahol szakemberek segítségével kézügyességüket fejleszthetik, mozoghatnak, sportolhatnak, táncolhatnak. Igény szerint egészségmegelőző, bűnmegelőző előadásokat hallgathatnak, illetve tanuláshoz, munkahelykereséshez, stb. használhatják a számítógépet és az internet-szolgáltatást.
A programlehetőségek a következők:
Sport-foglalkozások:
Ezen sportok által a cél a csapatformáló szellem kialakítása, egészséges életmód elérése.
Helyi versenyek, bajnokságok kialakítása.
Kézműves foglalkozások:
Szakember bevonásával agyagkészítés megismerése, népi hagyományok felelevenítése.
Különböző bőrműves foglalkozások, varrás megtanulása, ruhák szabása, foltozása.
Különböző fonások, díszítések, ajándéktárgyak készítése
Zenés, táncos rendezvények:
Különböző népi zenék és táncok elsajátítása oktató segítségével.
Népi hagyományról és viseletről ismeretek megismerése.
Zene és tánc által könnyebben ismerkednek, fogadják be a közösségbe egymást.
Mindezek mellett érdeklődés szerint egyéb táncoktatások és hangszerismeretek bemutatása.
Filmvetítések:
Vetítés végén a filmek megbeszélése, a filmmel kapcsolatos kötetlen beszélgetések.
Egy helyi fiatalokból álló színészcsoport kialakítása és egy film készítése a helyi legfontosabb dolgokról vagy más témákról.
SZAKTERÜLETI ELEMEK A PROJEKTELEMEN BELÜL
(közoktatás, szociális, egészségügy, korai képességfejlesztés, közösségfejlesztés, foglalkoztatás)
Közösségfejlesztés
A TEVÉKENYSÉG MEGVALÓSULÁSÁNAK FOLYAMATA
klub foglalkozások helyének kiválasztása
munkatársak felvétele,
toborzás (a közösségi élményekre fogékony fiatalok elérése),
munkaterv elkészítése, programok meghatározása,
programok megvalósítása.
A MEGVALÓSÍTÁSBAN RÉSZT VEVŐK ÉS TÁMOGATÓ PARTNEREK
önkormányzatok,
klubvezetők,
a projekt munkatársai
EREDMÉNYESSÉG
A célok teljes körűen megvalósultak-e
A program azon célja, hogy a fiatalok és szüleik körében a közösségi-szellemet kialakítsuk, a már meglévő helyi közösségeket továbberősítsük, illetve további személyeket bevonjunk, megvalósult.
Minden tevékenység megvalósult-e
Minden tevékenység megvalósult.
Jó gyakorlat
Jó gyakorlatként értékelhető, hogy a pályázat adatlapján szereplő tevékenységek csak iránymutatást jelentenek, mert a klubfoglalkozások tartalma a helyi igényekhez igazodóan formálódhatott.
Prevenciós előadások,
Sportfoglalkozások,
Kézműves foglalkozások sokszínűsége,
Zenés, táncos foglalkozások lehetőségei,
1.Helyzetkép (mire, milyen szükségletre reagált)
A vidéki településeken élő fiataloknak nem igazán volt olyan közösségi tere, ahol állandóan/rendszeresen találkozni tudtak volna, vagy ha volt is, az leginkább a helyi vendéglátó ipari egységekre szorítkozott. Ezt szeretnénk különféle módon helyettesíteni, felváltani. Ifjúsági Klubként egy olyan közösségi tér szerepét vagyunk hivatottak betölteni, amelyben igyekszünk támogatni a fiatalok ötleteit, megvalósítani elképzeléseiket, vagy csak egyszerűen (amikor erre van szükségük) egy helyet biztosítunk, ahol kisebb/nagyobb létszámmal össze tudnak jönni, beszélgetni, egymással találkozni.
2.Célcsoportja (kiket, mekkora számban
mértékben ért el)
Elsősorban a 14-24 éves korosztályt célozzuk meg, viszont a fiatalok baráti köre ezen „korhatár” alá és fölé is terjed, így a találkozóinkon a 14 évestől a 30 éves korig egyaránt megfordultak már helyi lakosok.
3. Célja (mit akart elérni, röviden)
A fent említett módon, egy lehetőséget szeretnénk nyújtani, hogy ne csak a hétvégi „alkoholtúrák”jelentsenek élményt a fiatalok számára, valamint hogy maguk is létrehozhassanak, megvalósítsanak saját maguk és közösségük számára hasznos, értékes dolgokat.
4. Mit tett, hogyan (rövid leirás)
Évszaktól és létszámtól függően változó a tevékenység, de csak egy párat kiragadva, volt már a Klub szervezésében: táncház, kézműves foglalkozások, prevenciós egészségügyi előadások, sportfoglalkozások, stb.
5. Mit ért el a célokból, miért eredményes, miért jó gyakorlat, miért újszerű (tapasztalatok érvek, előnyök, hatások, fenntarthatóságra utaló előjelek)
Az Ifjúsági Klub újszerűsége települési szinten mérhető leginkább. A helyi fiatalság szervezett formájú bevonása a közösségi életbe (az eddigi passzivitást, vagy elenyésző mértékű aktivitást felváltva) egyértelműen azt tükrözi, hogy az Ifjúsági Klub működése jó irányba halad. A Klub vezetője valamint a tagok bevonhatósága, aktivitása jó példaként szolgálhat az elkövetkezendő időkre az újabb/ifjabb leendő Klubtagok számára.
Céljait mindig maga állítja fel a Klub, így külső nyomást nem gyakorol rá senki. Munkatervüket a klubvezető, a tagokkal való egyeztetést, „ötletbörzét” követően közösen készítik el, amivel még inkább a saját igényeikre próbálunk reagálni.
6. A jó gyakorlatot "igazoló" rendelkezésre álló dokumentumok
Fotódokumentáció
Jelenléti ívek
Munkatervek
Feljegyzések
A megvalósult projektelem hatása
A szervezett programok segítik a fiatok kulturált szórakozását és a közösség szerveződését.
Nem várt eredmények és hatások
-
A projektelem indikátortáblája
MEGNEVEZÉS
TERVEZETT ÉRTÉK
MEGVALÓSÍTOTT ÉRTÉK
Programok száma
91/negyedév
252/projektidőszak
288
Résztvevők aránya (6-18 év közöttiek)
20
21
TÁMOGATÓ ÉS AKADÁLYOZÓ TÉNYEZŐK
A megvalósítást támogató elemek
A szervezést a települési önkormányzatok nagyban segítették.
A megvalósítás során felmerült nehézségek, konfliktusok, problémák (akár pl.: tervezési hiányosság), és azokra adott megoldások
A klubfoglalkozások rendszerességét felül kellett vizsgálni. 91 alkalommal terveztek, negyedévenként 1 foglalkozással településenként és nem havonként megvalósított foglalkozásokkal.
Szakemberellátás biztosítása,
A tervezésben nem szerepelt az alátámasztó dokumentumok listája, mivel hasonló jellegű projekt megvalósítására még nem volt szakmai tapasztalat.
A szükséges dokumentáció kialakítása (mind tartalmában, mind pedig formájában) a projekt megvalósítási folyamatának természetes része.
Ezen projekt szakmai folytatását jelentő jövőbeli pályázat összeállításánál már meg tud jelenni az adott projektelem megvalósítását igazoló dokumentum-listára vonatkozó konkrét javaslat.
TAPASZTALATOK, JAVASLATOK
A projekt megvalósítása során nyert tapasztalatok, amelyekre nyomatékosan figyelni kellene egy jövőbeni pályázatnál
Munkamegbeszélés szervezése a klubvezetők számára már a projekt indulását követően és havonkénti rendszerességgel.
A munkamegbeszélések céljai: a klub népszerűsítésének formái, tapasztalatok megosztása, ötletbörze a problémák megoldására, a havonta vezetett dokumentumok átadás-átvétele, visszajelzés számukra a munkájukról.
A költségvetésbe be kell tervezni a havi munkaértekezletre való utazás költségét is.
Hasznos lenne, ha a tevékenységet összefogó koordinátor bizonyos rendszerességgel személyesen is részt venne a klubfoglalkozásokon.
Egy jövőbeni projektnél további projektelemek lehetnének
Mivel az önszerveződés már egyre nehézkesebb, a klub helyszínének megfelelő megválasztása segíthetné a klub látogatottságát.
Például egy rendszeres és folyamatosan nyitva tartó intézmények (pl.: könyvtár, művelődési ház) épületében való elhelyezés jobban támogatná azt, hogy a klub a fiatalok számára egy, több szempontból (pl.. konditerem, csocso) is fontos találkozási helyszín legyen.
Olyan klub létrehozása, amely minden korosztály igényeinek megfelelne (nem csak havonta egy alkalommal),
A megvalósítás során felmerült, de valamilyen ok miatt kihasználatlan lehetőségek, kapacitások
Civil szervezetekkel és önkéntesekkel való szorosabb együttműködés, a szervezési feladatokba való bevonásuk a klubfoglalkozások népszerűsítése érdekében.
FENNTARTÁS
A fenntartás szükségessége
A fiatalok kulturált időtöltéséhez ad teret , tehát a léte fontos a továbbiakban is.