Havonta változó, a KJC/Kistérségi Járó beteg - Szakellátó Központ/ szervezése alapján.
HELYSZÍN
Kistérség 11 települése
CÉLCSOPORT
0- 5 éves kor között
6-13 éves kor között
Ady-Bay Gimnázium tanulói (14-18. év)
SZÜKSÉGLET
0 – 5 éves kor közötti célcsoport esetében:
Az egészséges gyermekkor biztosítása fontos cél. A megelőzésben aktív környezetű, minél egészségesebb, a betegségeit korán felismert és megfelelően ellátott gyermek testileg és mentálisan is egyenlő eséllyel vesz részt az életben. A gyermekek egészségi állapota összefügg a család szociális helyzetével, szokásrendszerével, az adott település hátrányos helyzetével. Az LHH kistérség településein, így a Sarkadi Kistérség településein is jellemző, hogy megszűntek a házi gyermekorvosi körzetek, a védőnői hálózat esetében is jelentős változások történtek. Azokon a helyeken, ahol nincs gyermekorvos, de van háziorvos, a vegyes praxisú háziorvos látja el a gyermekeket.
A szükségletfelmérés alapján legnagyobb csoportot érintő, a gyerekek számára biztosítandó, és jelenleg megerősítést igénylő egyik szolgáltatás az utazó gyermekorvosi tanácsadó szolgáltatásmegszervezése a kistérség településein élő gyerekek számára.
Az érintett településeken mozgó szakorvosi szolgálatot kívánunk beindítani, melynek közvetlen célja a célcsoport egészségügyi állapotának felmérése, szakorvosi tanácsadás és a beteg-utak optimalizálása. Közvetett célként kiemelendő az érintett települések szakorvosi ellátásának tehermentesítése.
6-13. éves kor közötti célcsoport esetében:
A szükségletfelmérés alapján legnagyobb csoportot érintő, az iskolás gyerekek számára biztosítandó, és jelenleg megerősítést igénylő egyik szolgáltatás az egészségügyi szűrővizsgálatok megszervezése a kistérség településein élő iskolás gyerekek számára.
14-18. éves kor közötti célcsoport esetében:
A fiatalok, főleg a kistelepüléseken lakó fiatalok kompetencia-fejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy a fiatalok tudatossága minél hamarább kialakuljon az egészséges életvitelre vonatkozóan.
CÉL
0 – 5 éves kor közötti célcsoport esetében:
A gyermek-egészségügyi program lehetővé teszi, hogy a szegénység mélyülésével az egészségi állapot ne romoljon. Elengedhetetlen a szemléletváltás hangsúlyozása, különösen a közvetett célcsoportnál, de az egészségügyi ellátás fejlesztésének direkt hatása az egészségi állapot javulásában vitathatatlan, és összhangban van a „Legyen jobb a gyerekeknek” Nemzeti Stratégia célkitűzéseivel.
6-13. éves kor közötti célcsoport esetében:
Az egészséges gyermekkor biztosítása fontos cél.
A megelőzésben aktív környezetű, minél egészségesebb, a betegségeit korán felismert és megfelelően ellátott gyermek testileg és mentálisan is egyenlő eséllyel vesz részt az életben.
A tevékenység a leghátrányosabb helyzetű gyermekek egészségi állapotának felmérésére irányul, mellyel elősegíti a vizsgálat eredményének megfelelő ellátásba, szolgáltatásba jutását, összhangban a „Legyen jobb a gyerekeknek” Nemzeti Stratégia célkitűzéseivel.
14-18. éves kor közötti célcsoport esetében:
A „Legyen jobb a gyerekeknek” Nemzeti Stratégiában is megfogalmazásra került, hogy a szegénységhez vezető főbb társadalmi tényezők: az alacsony aktivitási arány és a magas munkanélküliség, az alacsony iskolai végzettség, illetve a szakképzettség hiánya, a kis település, fogyatékossággal élés, a roma népességhez tartozás és a rossz egészségi állapot.
A tevékenység a hátrányos helyzetű kistérség középiskolás tanulóinak nyújt segítséget az egészséges életmód kialakítására vonatkozóan.
PÁLYÁZATÍRÁS SZAKASZA:
Felmerült probléma, annak megoldása:
Nem releváns.
MEGVALÓSÍTÁSI SZAKASZ:
TEVÉKENYSÉGEK
Gyermekorvosi szűrővizsgálat 0- 5 éves kor között:
A körzeti védőnő és a háziorvosok, a családokkal történő találkozásaik, valamint hirdetményeik és szolgáltatásaik során tájékoztatják a családokat az utazó gyermekorvosi tanácsadó szolgáltatásról, elérhetőségéről, javasolják a részvételt, amennyiben azt indokoltnak látják. A kistérség tömegkommunikációs lehetőségeiben folyamatosan tájékoztatja a lakosságot az utazó gyermekorvosi tanácsadó szolgáltatás helyéről és idejéről.
6-13. éves kor közötti célcsoport esetében:
Az egészségügyi szűrővizsgálatok helyben történő elérésének megszervezése, koordinálása a szemészeti- (évente 1 alkalommal), ortopédiai szűrésekre (évente 1 alkalommal) irányul.
14-18. éves kor közötti célcsoport esetében:
Egészséghét-program:
Előadások formájában ismeretek átadása az egészséges élettel kapcsolatban. Tervezett témák: prevenció, sport (Miért fontos a rendszeres testmozgás? A mozgás hogyan befolyásolja az emberi testben megvalósuló biológiai, fizikai és kémiai folyamatokat?), táplálkozás (Miért jó az, hogy nem vagyok túlsúlyos? Miért lehet veszélyes, ha nem eszek elegendő mennyiségben?).
Az előadások után kötetlen beszélgetés (akár konkrétan az előadással kapcsolatban, akár foglalkozási aspektusból, pályaorientációs célzattal).
Az Egészséghét-program által nyújtott információk és szűrések birtokában lehetőség nyújtása a fiataloknak arra vonatkozóan, hogy választ kapjanak arra a kérdésükre, hogy a gyakorlatban milyen módszereket alkalmazzanak, illetve építsenek be a mindennapi életvitelükbe a tudatos egészséges életmód kialakítása érdekében.
Testmozgás: gyakorlati bemutató, ismeretek, illetve edzéstervek hozzáférhetővé tétele a vállalkozó honlapján.
Ismeretek nyújtása az egészséges életmód egyéb aspektusairól.
SZAKTERÜLETI ELEMEK A PROJEKTELEMEN BELÜL
(közoktatás, szociális, egészségügy, korai képességfejlesztés, közösségfejlesztés, foglalkoztatás)
egészségügy
A TEVÉKENYSÉG MEGVALÓSULÁSÁNAK FOLYAMATA
Sor-száma
Megnevezése
Leírása
1.
Előkészítés, szervezési feladatok összeállítása
Az egészségügyi szakterületi koordinátor a településeken dolgozó egészségügyi szakemberekkel előkészíti a tevékenységet, megállapítja a konkrét szervezési feladatokat.
2.
Árajánlatok bekérése
A projektmenedzsment árajánlatokat kér a megyében egészségügyi tevékenységet végző vállalkozásoktól.
3.
Árajánlatok elbírálása, szerződés-kötés
A projektmenedzsment a beérkező árajánlatok közül kiválasztja a legkedvezőbb ajánlatot és megköti az utazó gyermekorvosi tanácsadó szolgáltatás elvégzésére vonatkozó szerződést.
4.
Az ellátás lefedettségének folyamatos ellenőrzése, visszacsatolása
Az egészségügyi szakterületi koordinátor a településeken dolgozó egészségügyi szakemberekkel ellenőrzi a tevékenységet, amennyiben nem megfelelő az ellátás lefedettsége, lépéseket tesznek a kimaradó gyerekek bevonása érdekében.
A MEGVALÓSÍTÁSBAN RÉSZT VEVŐK ÉS TÁMOGATÓ PARTNEREK
A projekt munkatársai,
a szolgáltatást végző vállalkozó,
a védőnők,
a szűrést végző orvosok és asszisztensek,
az iskolai szociális munkások,
a Biztos Kezdet Gyerekházak és a Közösségi Házak munkatársai.
EREDMÉNYESSÉG
A célok teljes körűen megvalósultak-e
Azon cél, hogy biztosítsuk az egészséges gyermekkort a projekt egészségügyi szolgáltatásai által, megvalósult.
Minden tevékenység megvalósult-e
Minden tervezett tevékenység megvalósult.
Jó gyakorlat
Visszajelzés a jellemző betegségekről.
A megvalósult projektelem hatása
Nagyon sok gyermek esetében betegség kialakulását sikerült kiszűrni.
A szűrést követően felmerült, szemüvegre és ortopéd cipőre vonatkozó igények támogatásra kerültek.
Visszajelzések (szülők, védőnő) alapján a szűrések befejezése, illetve megszűnése nagy űrt hagy maguk után.
Nem várt eredmények és hatások
A kiszűrt gyerekek között olyan is volt, akinél azonnali korházi beutalásra és beavatkozásra volt szükség.
A projektelem indikátortáblája
MEGNEVEZÉS
TERVEZETT ÉRTÉK
MEGVALÓSÍTOTT ÉRTÉK
0-5 év
gyermekorvosi szűrés 0-5 év (db/1 félév)
16 db/1 félév (80 db/projekt)
80
gyermekorvosi szűrésen megjelentek (a kistérség /Sarkad kivételével/ 0-5 éves gyerekszámához viszonyítva) (%)
30
50
6-13. év
szemészeti szűrés (szám/év)
18 db/1 év (54 db/projekt)
54
ortopédiai szűrés (szám/év)
18 db/1év (54 db/projekt)
55
szemészeti szűrésen részt vevők (%)
10
57
ortopédiai szűrésen részt vevők (%)
10
54
14-18. év
Egészséghét
1 alkalom
1
Mentori foglalkozás
2 nap
2
Az Egészséghéten résztvevők
30 fő
172 fő
Mentori foglalkozáson részt vevők
20 fő
……..
TÁMOGATÓ ÉS AKADÁLYOZÓ TÉNYEZŐK
A megvalósítást támogató elemek
A projektelemben részt vevő valamennyi szakember és munkatárs hatékony együttműködéssel teljes mértékben támogatta az egészségügyi szűrések sikeres megvalósítását.
A megvalósítás során felmerült nehézségek, konfliktusok, problémák (akár pl.: tervezési hiányosság), és azokra adott megoldások
A projekt megvalósítása során vált világossá, hogy túl sok, egyfajta szűrés szerepel a tervezésben.
Ugyanis a tervezéskor történt igényfelmérés óta eltelt idő alatt az egészségügyi mutatók tovább romlottak, melyek több fajta szűrés megszervezését indokolták volna.
A szűrési alkalmak teljesítésének eredményeképpen viszont szinte minden gyermek legalább egyszer részt vett korcsoportjához igazodó szűrésen.
Egy jövőbeni projekt esetében majd ismételten szükséges a helyi igények feltárása.
Nem került betervezésre a gyermekek és szülők szállításának költsége. Ugyanakkor a probléma észlelését követően költségátcsoportosítással lehetőséget biztosítottunk a személyszállítás finanszírozására is.
TAPASZTALATOK, JAVASLATOK
A projekt megvalósítása során nyert tapasztalatok, amelyekre nyomatékosan figyelni kellene egy jövőbeni pályázatnál
Be kell tervezni a gyerekek és szülők szállítását is mind a szűréshez, mind pedig a szemüveghez és az ortopédiai cipőhöz való hozzájutás érdekében,
Több féle szűrővizsgálat szükséges, ami rendszeres és kiszámítható kell, hogy legyen,
Szűrővizsgálatok félévente legyenek a településeken, és a db-száma igazodjon a közbeszerzési eljárás miatt várható csúszáshoz,
Gyermekorvosi szűrés helyett mozgó szakorvosi hálózat szükséges, ahol a receptek felírására is van lehetőség, ugyanakkor jelenleg ennek törvényi háttere nem adott.
Egy jövőbeni projektnél további projektelemek lehetnének
Olyan szűrővizsgálatok betervezése, melyek nem tartoznak a védőnők kötelezően teljesítendő feladataik közé.
További projektelem lehet az egészségnevelés – szinergiában a KJC Egészségfejlesztési Irodájának tevékenységével.
A megvalósítás során felmerült, de valamilyen ok miatt kihasználatlan lehetőségek, kapacitások
Civil szervezetek és önkéntesek bevonása az egészségügyi szűrést követő szakellátások igénybe vételének ösztönzése céljából.
FENNTARTÁS
A fenntartás szükségessége
Halmozottan hátrányos helyzetű kistérségben elengedhetetlenek a szűrővizsgálatok, ahol még háziorvos sincs minden nap egyes településeken, gyermekorvos meg a kistérségben sem.