A tevékenységgel érintett célcsoportot a sarkadi kistérség teljes lakosság jelenti: az itt dolgozó szakemberek és az itt élő családok, gyermekek, fiatalok, szegénységben élők és a szegénységgel veszélyeztetett személyek. A kistérség teljes lakosságszáma a 2010. január 1-jei adatok alapján 24 358 fő.
SZÜKSÉGLET
A gyerekesély program szempontjából kulcskérdés a gyermekek számára a mélyszegénység leküzdése, a mindennapi rendszeres, egészséges táplálkozás, a munkavilágába vezető megfelelő minta, példa szolgáltatása a szülőkön, családtagokon keresztül.
A célcsoport tagjainak, szüleinek alternatív tanácsadásokon, bemutatókon, tanácsadásokon keresztül bemutatjuk, láttatjuk, milyen lehetőségek, eszközök vannak a kezükben ahhoz, hogy a gyermekek változatosan, egészségesen, rendszeresen tudjanak étkezni, a munka értékét megismerni a szüleiken keresztül, a családi példamutatás által háztartási környezetben.
CÉL
A Nemzeti Stratégia alapelveivel és prioritásaival összhangban álló, helyi szükségletekre épülő, a gyermekeket és családjaikat érintő tanácsadási szolgáltatások megvalósítása. Új gyakorlatok, lehetőségek, tevékenységek bemutatása, átadása annak érdekében, hogy megerősödjön a családok szerepe a mélyszegénység megelőzése és leküzdése tekintetében az életükhöz közeli tevékenységek megismertetésével (háztartás-gazdálkodás, növénytermesztés, az egészséges gyermekétkeztetés a családban, stb.).
PÁLYÁZATÍRÁS SZAKASZA:
Felmerült probléma, annak megoldása:
Nem releváns.
MEGVALÓSÍTÁSI SZAKASZ:
TEVÉKENYSÉGEK
150 fő részére Háztartás-gazdálkodás tanácsadás elméleti-gyakorlati szakmai műhelyen keresztül.
150 fő részére az „Egészséges gyermekétkeztetés a családban” című rendszeres bemutató szakemberek segítségével. szakmai műhely.
150 fő részére Növénytermesztési ismeretek kiskertes rendszerének bemutatása, szakmai műhelymunkán keresztül.
TOVÁBBI,
FOLYAMATOSAN NYÚJTOTT SZOLGÁLTATÁSOK:
Kiskertes növénytermesztés 6 településen folytatódott. A projekt biztosította a vetőmagokat, palánták. A termés pedig közösségi rendezvényeken lett elfogyasztva.
Kisgépek kölcsönzése a kistérség minden településén folytatódott.
A fenti szolgáltatásokat a projekt folyamatosan biztosítja a projekt végéig.
SZAKTERÜLETI ELEMEK A PROJEKTELEMEN BELÜL
(közoktatás, szociális, egészségügy, korai képességfejlesztés, közösségfejlesztés, foglalkoztatás)
közösségfejlesztés, foglalkoztatás.
A TEVÉKENYSÉG MEGVALÓSULÁSÁNAK FOLYAMATA
Háztartás-gazdálkodás tanácsadás:
A tanácsadás célja: a családi háztartások pénzügyi gazdálkodásának, lehetőségeinek megismertetése a résztvevőkkel. A tanácsadás végén a résztvevő képes legyen tudatosan, kontroll alatt tartani havi és éves bevételeit és kiadásait.
Egészséges gyermekétkeztetés a családban tanácsadás:
A bemutató célja: megismertetni a résztvevő 18 év alatti gyermekeket nevelő szülőkkel a változatos, egészséges, rendszeres gyermekétkeztetés minimum követelményeit háztartási körülmények között.
Bemutatók száma: településenként 3 alkalom. A bemutató alatt a gyermekek számára kézműves foglalkozást tartunk.
Növénytermesztési ismeretek tanácsadás:
A tanácsadás célja: a résztvevők megismertetése a növénytermesztés lehetőségeivel kiskertes rendszerben szakértő bevonásával. A tanácsadáson részt vevő képes legyen alapvető zöldségek, gyümölcsök termesztésére. A tanácsadás minimális óraszáma: 45 óra. (ehhez a szolgáltató eszközt, pl.: kapa, ásó, gereblye, és alapanyagot: palánta, vetőmag biztosításra kerül). A tanácsadás utókövetéssel zárul, melyről összefoglaló jegyzőkönyv készül.
A MEGVALÓSÍTÁSBAN RÉSZT VEVŐK ÉS TÁMOGATÓ PARTNEREK
A projekt munkatársai,
település vezetők,
mentorok,
tréner, oktató, szakértő,
helyi segítők, toborzók.
EREDMÉNYESSÉG
A célok teljes körűen megvalósultak-e
Az a cél, hogy új gyakorlatok, lehetőségek, tevékenységek bemutatása, átadása annak érdekében, hogy megerősödjön a családok szerepe a mélyszegénység megelőzése és leküzdése tekintetében az életükhöz közeli tevékenységek megismertetésével (háztartás-gazdálkodás, növénytermesztés, az egészséges gyermekétkeztetés a családban, stb.) megvalósult.
Minden tevékenység megvalósult-e
Minden tevékenység megvalósult.
Jó gyakorlat
Ezen projektelemhez kapcsolódóan jó gyakorlat a képzési tevékenység befejezését követően nevesíthető.
Egyrészt minden település számára használatra átadásra kerültek a projektelemen belül beszerzett eszközök (rotakapa, fűnyíró, permetező, kézi szerszámok) abból a célból, hogy azok ingyenesen kikölcsönözhetőek legyenek bárki számára.
További pozitívum, hogy néhány településen tovább folytatódott a munka a projektelem befejezését követően is (2014-ben 2 Közösségi Ház, 3 települési önkormányzat, 2015-ben az előbbiekhez csatlakozott a 3 Biztos Kezdet Gyerekház, 2 általános iskola), miután a projekt biztosította a szükséges alapanyagokat (vetőmag, palánta).
A megtermelt javakat közösen fel is dolgozták, ami hatással van a közösségformáló erő erősítésére is.
A megvalósult projektelem hatása
Kistérségben bevontak hasznos tapasztalatokat szereztek a tanácsadásokban.
Nem várt eredmények és hatások
-
A projektelem indikátortáblája
MEGNEVEZÉS
TERVEZETT ÉRTÉK
MEGVALÓSÍTOTT ÉRTÉK
háztartás-gazdálkodás tanácsadás (csoport)
11
11
háztartás-gazdálkodás tanácsadás (alkalom)
11x3 előadás=
33
33
egészséges gyermekétkeztetés a családban bemutató (csoport)
11
11
egészséges gyermekétkeztetés a családban bemutató (alkalom)
11x3 előadás=
33
33
növénytermesztési ismeretek tanácsadás
(csoport)
10
10
növénytermesztési ismeretek tanácsadás
(alkalom)
15
15
háztartás-gazdálkodás tanácsadás
(fő)
150
170
egészséges gyermekétkeztetés a családban bemutató
(fő)
150
170
növénytermesztési ismeretek tanácsadás
(fő)
150
156
TÁMOGATÓ ÉS AKADÁLYOZÓ TÉNYEZŐK
A megvalósítást támogató elemek
Képzők által készített ismertető anyagok.
A projekt által biztosított eszközök.
A települések fogadókészsége – hétvégi képzések során is rendelkezésre bocsátották a termeket és „kulcsos embert”.
A megvalósítás során felmerült nehézségek, konfliktusok, problémák (akár pl.: tervezési hiányosság), és azokra adott megoldások
Problémaként jelentkezett a célcsoporti létszám toborzása, mivel pályázat megírása és a projekt megvalósítása között eltelt időben törvényi változások voltak. Egyrészt a közfoglalkoztatott személyek bevonása korlátozott volt, mivel a célcsoporti személyek jelentős hányada az LHH kistérségben egyben közfoglalkoztatott célcsoport is. Módosulások voltak a felnőttképzés terén is. Az is nehezítő tényező volt, hogy a projekt ezen elemének megvalósítása során felmerült bármilyen probléma megoldása a külső vállalkozásnak volt a dolga, ezért a projekt saját hatáskörű intézkedéseket nem tudott megtenni.
A célcsoportnak nyújtott szolgáltatás a frontális módszertanon alapult, és az előadások nem műhelyek voltak, ami nehezítette a program hatékonyságát. Ezen problémát a kiskertes növénytermesztés tevékenység formájában igyekeztünk kezelni annak érdekében, hogy a célcsoporti tagok a képzésen tanultakat a gyakorlatba is átültethessék.
TAPASZTALATOK, JAVASLATOK
A projekt megvalósítása során nyert tapasztalatok, amelyekre nyomatékosan figyelni kellene egy jövőbeni pályázatnál
Fontos lenne, hogy már a pályázatírás során figyelembe kerüljenek azok az építőbb, tartalmasabb és gyakorlatorientált módszerek, amelyeket a helyi szakember javasolnak (pl.: a felkészítések műhelyek formájában való megvalósítása, próbavásárlások, füzet vezetése a családi költségvetésről). Ugyanis a célcsoportnak nyújtott szolgáltatás a frontális módszertanon alapult, és az előadások nem műhelyek voltak.
A projektelem gyakorlati megvalósításába célszerű lenne bevonni a tervezési folyamatban részt vevő helyi szakembereket is, hogy ne kelljen nélkülözni az ő támogató segítségüket egy esetlegesen kiszerződött szolgáltatás miatt. A helyi szakemberek oktatói tevékenysége nagy mértékben hozzá tud járulni a program sikeres megvalósításához, hiszen ők jobban ismerik a helyi viszonyokat, közvetlen kapcsolatban vannak a helyi döntéshozókkal és nagyobb lehetőségük van a gyakorlatorientált módszerek megvalósítására. Amennyiben a beszerzési értékhatár miatt külső partner bevonására van szükség a program megvalósításához, akkor is érdemes keresni annak megoldását, hogy a tevékenységek megvalósításába helyi szakemberek is kerüljenek bevonásra.
Egy jövőbeni projektnél további projektelemek lehetnének
Több szakterülethez kapcsolódó műhelymunkák.
Valamilyen formában a gyermekekre is ki kellene terjeszteni a programelemet – ne csak „gyermekfelügyelet” szinten, így közösen szereznének élményt és tapasztalatot egy-egy család tagjai.
Intézmények bevonása (óvodák, általános iskolák)
A megvalósítás során felmerült, de valamilyen ok miatt kihasználatlan lehetőségek, kapacitások
Civil szervezetek és önkéntesek bevonása.
FENNTARTÁS
A fenntartás szükségessége
Életen át tartó tanulási szlogenhez segítséget nyújthatnak az ilyen képzések, tanácsadások.
A mindennapi megélhetési nehézséggel küzdő családoknak egyfajta kapaszkodót tudnak nyújtani az ilyen típusú tréningek, mert többen megfogalmazták, hogy a „semmit nehéz beosztani”. A jelen program megvalósítási időszakának tapasztalatai azt mutatják, hogy mégis vannak „sikertörténetek” – a kiskertes növénytermesztés során megtermelt javak közös feldolgozása, a többlet szétosztása is adott némi pluszt a résztvevő családoknak.